top of page

Daire Başkanımıza Federasyonumuzun İlk Resmi Ziyareti.


Bilirkişilik Daire Başkanı Sayın İzzet BAŞARA ile Ankara Bölge Anadolu Bilirkişiler Derneği Başkanı ve Tüm Bilirkişi Dernekleri Federasyon TÜM-BİLFED Başkan Yardımcısı/Vekili Erdinç ARISOY 19/08/2021 Perşembe günü Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığında bir araya gelerek istişarelerde bulunmuşlardır.


Görüşmede Tüm Bilirkişi Dernekleri Federasyonunun kuruluşu, amaçları ve yapılanması ile planlanan çalışmalar hakkında brifing verilmiş olup, Bilirkişi Eğitim müfredatının tamamlanma aşamasında olduğu, devamında ise bilirkişi yenileme eğitimlerinin durumu hakkında bilgilendirmenin yapılacağı belirtilmiştir.


Temel ve Yenileme Eğitimlerini müteakip bilirkişi kayıtları, tarihleri, süreçleri ve şartları ile ilgili detaylı bilgilendirmenin Daire Başkanlığınca duyurulacağı belirtilmiştir.


Tüzel Bilirkişiliğin, Araç Değerleme, Gayrimenkul Değerleme ve Muhasebe uzmanlık alanlarında yapılmaya başlandığı, son derece sağlıklı ve olumlu sonuçlar alınarak bu alanda ilerlendiği, kontrol ve takip altında olduğu belirtilmiştir.


Tüzel Bilirkişilik ile Bireysel Bilirkişilik arasında şartlar ve uygulamada fark olmadığını bilirkişi listesine kayıt edilecek tüzel bilirkişiliklerde de bireysel bilirkişiler de aranan 5 beş yıllık mesleki tecrübe şartının bulunduğunu, bu sebeple de yeni kurulan ve faaliyet konularında bilirkişilik olan tüzel kişiliklerin şartları sağlamaması halinde bilirkişi listelerinde yer bulamayacağını, Tüzel Bilirkişiliklerinde kota uygulamasına tabi olduğunu, dolayısı ile son dönemde Tüzel Bilirkişilik ile ilgili soru işaretlerinin oluşmasına sebep olan konularda detaylı bilgiler alınmıştır.


Derneklerimizin bir araya gelerek oluşturduğu TÜM-BİLFED bu güne kadar sahada gerçekleştirdiği çalışmalarla bilirkişiliğin bir meslek olmadığının ancak kamu görevi alanında hak ettiği kıymet ve değere ulaşabilmesi için yurt genelinde çalışmalarının her adımını resmi bir şekilde Daire Başkanlığı ile açık net ve şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır.


Ziyaretimizin TÜM-BİLFED Federasyonumuz adına ilk resmi temas olması ve kıymetli ev sahipliği için Daire Başkanımız Sn. İzzet BAŞARA'ya teşekkürlerimizi iletiyoruz.

94 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page